השוואת מעבדי אינטל – i7, i5, i3

פורסם על ידי

בקטגוריה

בבואכם לרכוש את מחשבכם החדש, השאלה העיקרית הנשאלת היא איזה מעבד לרכוש. כפול ליבות? מרובה ליבות? i5, i3 או i7? בפוסט זה אסקור את דגמי המעבדים השונים שאינטל מציעה. אינטל (Intel) היא החברה הפופולארית והמובילה בשוק המעבדים. AMD היא חברה מתחרה אך פחות נפוצה ממעבדי אינטל לכן לרוב יהיה נפוץ יותר למצוא בחנויות מעבדי אינטל מאשר מעבדי AMD.

הסדרה הפופולארית ביותר של מעבדי אינטל היא ה-Core i בה ישנם שלושה מעבדים עיקריים: i5, i3 ו-i7, בהדרגה מהמעבד החלש לעוצמתי והיקר ביותר. המספר אינו מציין את מספר הליבות אלא את רמת הביצועים של כל אחד מהמעבדים בהדרגה לכן מעבד i3 הוא הזול וברמת הביצועים הנמוכה מבין השלושה. מעבד i3 יתאים למשתמשים שלא נדרש להם ביצועים גבוהים, כגון גלישה באינטרנט, אימייל, ושימוש בתוכנות אופיס השונות. מעבד בדרגת ביניים הוא i5 שנותן יותר כוח עיבוד עבור גרפיקה (פוטושופ), עריכת וידיאו קלה, משחקים קלים עד בינוניים וכו'. מעבד i7 הוא המעבד החזק ביותר בסדרה הנותן את רמת הביצועים הגבוהה ביותר ומתאים לשימוש כבד כגון תוכנות הדורשות עיבוד נתונים גבוהה, עריכת וידיאו מקצועית, גרפיקה, משחקים כבדים, תוכנות ליצירת מוזיקה ועוד.

המעבדים שונים אחד מהאחר ברמת הליבות שמאפשרים חלוקת נתוני העיבוד אל מספר מעבדים, כמות זיכרון מטמון (Cache), האצת טורבו בוסט (Turbo Boost), טכנולוגיית ריבוי נימים (Hyper-threading) המדמה הכפלה של כמות הליבות ומעבד גרפי מובנה (Intel HD graphics) הטמון במעבד.

מספר הליבות

תוכלו להשוות את מספר הליבות במעבד כאל ידיים עובדות, בדיוק כפי שיש יותר ידיים יכול להועיל בעבודות מסוימות כך מספר ליבות גדול יותר יכול ברוב המקרים להועיל לחלוקת נתוני העיבוד בעבודה עם תוכנות היודעות לנצל זאת. מספר ליבות גבוהה יותר יטיב במיוחד לריבוי משימות (Multi-tasking) של מספר תוכנות הפועלות במקביל.

ישנו שיפור ביצועים משמעותי במעבר ממעבד חד ליבה אל מעבד ליבה כפולה גם עבור המשתמש הבסיסי, כאשר המחשב משמש לגלישה או קריאת אימייל, תוכל לרוץ ברקע גם סריקת אנטי וירוס או חילוץ מקובץ דחוס. במעבד ליבה כפולה השיפור יהיה כ-70% יותר ממעבד חד ליבה אבל רמת הביצועים לא בהכרח תגדל משמעותית במעבר למעבד עם יותר ליבות, שיפור הביצועים יהיה בעיקר עם תוכנות היודעות לנצל זאת.

דרגת המעבד הבסיסית הנפוצה כיום היא מעבד עם שני ליבות לפחות כאשר במחשב נייח נפוץ למצוא גם מעבד עם 4 ליבות לאלו שזקוקים לרמת ביצועים גבוהה. ישנם אף מעבדים ברמה עילית עם 6 ליבות ו-12 ליבות (Intel Xeon) שנועדו לתחנות עבודה ושרתים.

מהירות המעבד

מהירות המעבד נמדדת במגה הרץ שמייצג את מספר סיבובי השעון (חישובים) שהמעבד מסוגל לבצע בשניה. מהירות שעון של 2.7GHz פירושה 2.7 מיליארד חישובים לשניה. כלל שמהירות השעון גדולה יותר כך מהירות החישוב והעיבוד יהיו גבוהים יותר. מהירות המעבד היא לא המדד היחידי להשוואת ביצועי המעבד, ייתכן מעבדים ישנים עם מהירות שעון גבוהה יותר אך לא יעילים כמו המעבדים מהסדרה החדשה גם אם מהירות השעון היא פחותה, וכך לגבי סוג המעבד והיצרן.

האצת מהירות מעבד (Turbo Boost)

בטכנולוגיית האצת המהירות של אינטל הנקראת טורבו בוסט (Turbo Boost) הקיימת במעבדים i5 ו-i7, המעבד מתאים את מהירות השעון בה הוא רץ בהתאם לצורך ובכך למנוע צריכת חשמל או חימום מיותר. במעבד i3 תכונה זו לא קיימת והוא רץ במהירות שעון קבועה.

ריבוי נימים (Hyper-threading)

ריבוי נימים (Hyper-threading) נועדה לדמות הכפלה של כמות הליבות כך שמערכת הפעלה תראה בליבה בודדת כליבה כפולה וכך תוכל לחלק עיבוד של יישום גם על מעבד אחד. מעבד i3 בעל 2 ליבות יופיע כ4 ליבות במערכת ומעבד i7 של 4 ליבות יוצג כמעבד בעל 8 ליבות במערכת. ניתן לראות שיפור של כ-17% בביצועים עם ריבוי הנימים. זה לא משפר את מהירות העבודה של המעבד אלא את הייעול בעיבוד הנתונים. המעבדים i3 ו-i7 כוללים את האופציה הנ"ל אך במפתיע מעבד i5 אינו כולל את האופציה, כנראה שזה מהלך שיווקי של אינטל לתת למשתמש את הצורך לבחור במעבד i7.

זיכרון המטמון של המעבד

זיכרון המטמון של המעבד (Cache) הוא יחידת זיכרון קטנה הטמונה במעבד ותפקידה לאחסן מידע בזמן העיבוד, הגישה לנתונים עבור המעבד בזיכרון המטמון שלו היא מהירה יותר מאשר גישה אל זיכרון ה-RAM, דבר המוביל לביצועים גבוהים יותר. למעבדי i3 הזולים יש 3MB, למהירים 4MB, בעוד שלמעבד i5 יש 6MB, למעבד i7 יש 8MB זיכרון. קשה להשוות עד כמה זיכרון המטמון משפיע על רמת הביצועים של המעבד במיוחד שיש הבדל בין כמות הליבות. כך שהנתון הוא רלוונטי לדרגת המעבד הספציפי אותו אתם בודקים.

מעבד גרפי מובנה

מעבדי אינטל בסדרת Core כוללים יחידת עיבוד גרפית מובנית בשם Intel HD graphics שהיא בעצם מחליפה את כרטיס המסך החיצוני שהיה בעבר ומוטמנת בתוך המעבד עצמו. לאלו שלא צריכים עיבוד גרפי נוסף, הם יכולים להסתפק ביחידת עיבוד הגרפי הנמצאת במעבד עצמו. אך כמובן שניתן להוסיף כרטיס מסך עוצמתי יותר מזה אשר קיים במעבד ורוב המשתמשים ייבחרו לעשות זאת במיוחד אלו העושים שימוש בגרפיקה, עריכת וידיאו ומשחקים.

מעבדי i5, i3 ו-i7 נבדלים בסוג המעבד הגרפי בהדרגה כך שמעבד i7 כולל את המעבד הגרפי הטוב ביותר.

מעבדים של מחשבים ניידים

שימו לב שלרוב המעבדים למחשבים ניידים (עם תוספת ה-U לדגם המעבד; לדוגמה: מעבד i7-6500U או i5-5200U) הם גירסאות מוחלשות שנותנים איזון בין צריכת חשמל נמוכה לצד ביצועים. המעבדים למחשבים הנייחים יעניקו את רמת הביצועים הגבוהה ביותר. בנוסף, רוב המעבדים למחשבים ניידים כוללים שני ליבות פיזיות כולל מעבד i7, אכן כן, שני ליבות בלבד אבל נותן תמורה טובה לביצועים גבוהים וצריכת חשמל נמוכה יחסית.  אך לאלו הדורשים זאת, למרות העובדה לצריכת סוללה גבוהה, ישנם את מעבדי אינטל HQ (לדוגמה i7-6700HQ) הכוללים 4 ליבות ומעניקים ביצועים גבוהים במיוחד לאלו הזקוקים להם.

ישנם סדרת מעבדים נוספת בשם M בה גם קיימים שלושה מעבדים עיקריים: m5, m3 ו-m7. ההבדל ביניהם הוא מהירות השעון כאשר במעבד m7 היא הגבוהה ביותר. המעבדים האלו מוחלשים יותר מהמעבדים מהסדרה i של אינטל וממעבדי U שהזכרתי מעל אבל היתרון הגדול שלהם הם צריכת חשמל נמוכה במיוחד ושהם אינם פולטים חום רב בהשוואה למעבדים אחרים כך שהם יכולים לעבוד ללא מאוורר ונמצאים למחשבים ניידים אולטרה דקים. משום מה, רוב היצרניות לא בחרו להפוך את המעבד לנפוץ בייצור שלהם. למרות מהירות השעון הנמוכה, מביקורות וחוות דעת ששמעתי, נראה שלמשתמש הבסיסי המעבד לא נופל בביצועים ממעבד i וכן הוא יתאים למשתמשים הדורשים זמן סוללה מרובה שהיא מעל 12 שעות בדגמי מחשב מסוימים.

דגמי מעבד נוספים

לכמה דגמי מעבדים של אינטל ישנה סיומת של אות (U,K,T) שמורה על תכונה מסוימת הקיימת במעבד:

סיומת K בדגם המעבד אומרת שהמעבד פתוח (לא נעול) ומאפשר לשנות את ההגדרות ולהעלות את מהירות השעון באם לוח האם שלך תומך בזאת. המהרת המעבד עלולה לגרום לאי יציבות ואף בנזק פיזי של המעבד. חשוב לדעת כיצד לבצע זאת. בביצוע ההמרה לרוב יידרש גם קירור מיוחד מכיוון שהמעבד צפוי לפלוט חום רב. במעבד i3 אין את דגם K ואין אפשרות לבצע המהרה.

סיומת T תעיד על מעבדים עם מהירות שעון נמוכה במיוחד כדי לשמור על קור או לחסוך בצריכת החשמל. לרוב תוכלו למצוא אותם במחשבים קטנים במיוחד, הם לא נפוצים בשוק.

סיומת P מציינת שהמעבד מכיל ליבה גרפית מופחתת ביחס למעבד אחר בסדרה.

דור המעבד

שימו לב שמלבד לפרמטרים שהזכרתי בפוסט זה, הפרמטר החשוב ביותר הוא דור המעבד. כיום נפוצים מאוד מעבדים מהדור השישי (Skylake) אך אנו מתחילים לראות בחנויות יותר מחשבים עם מעבד הדור השביעי (Kabylake). לכן תהיה עדיפות לבחור במעבד מהדור החדש ביותר.

לסיכום

ההתלבטות בבחירת המעבד היא לא פשוטה במיוחד עבור משתמשים שלא מבינים בתחום אך הבחירה תהפוך לפשוטה כאשר תדעו את הדרישות שלכם לעתיד הקרוב. יהיה מיותר לבחור במעבד יקר שלא תואם את הדרישות שלכם ומנגד יהיה חבל לרכוש מעבד שלא יתאים עבור מה שאתם צריכים ויהווה צוואר בקבוק במערכת.

ראו את הפוסט המעודכן על מעבדי אינטל דור 12 אלדר לייק עם השוואה מקיפה בין הדגמים

תוכלו להזמין מעבדי אינטל מ-KSP דרך הקישור הבא שכוללת מגוון דגמי מעבדים או מגוון מחשבים ניידים עם מעבדי אינטל דרך הקישור הבא במחירים טובים. ניתן לבצע משלוח עד לבית בתוספת תשלום או איסוף מהסניפים שלהם.

אם יש לכם שאלות לגבי מעבדים או לא הבנתם משהו בפוסט, אתם מוזמנים להגיב כאן בפוסט ולשאול ואני אשמח לענות לכל שאלה. תוכלו להצטרף גם לקבוצת מפרטי מחשב ותמיכה טכנית בפייסבוק.

אנא זכרו לשתף ולהפיץ לחברים את הפוסט. אני בטוח שהוא יכול לעזור להרבה אנשים שרוצים לדעת על מעבדים ומתלבטים לפני הרכישה בבחירת המעבד.

נכתב על ידי:

יוסי אהרון

יוסי אהרון


71 תגובות על “השוואת מעבדי אינטל – i7, i5, i3”

 1. תמונת פרופיל של עזריאל

  יוסי איזה מחשב לקנות שאני משתמש לרוב רק אינטרנט מחשב שולחני במחיר לא יקר בביצועים שיהיו נורמלים לא איטיים

 2. היי יוסי, תודה על שעשית לי סדר בבלגן…
  מחשב נייד מחודש (לפי מה שאומרים לי בחנות, היה בתצוגה או בשימוש) –
  מדובר בלנובו Carbon x1 עם 3 שנות אחריות (באתר הלקוח) של לנובו.
  המחיר- חצי ממחיר מחשב חדש.
  האם אתה ממליץ בכלל להתעסק עם מחשב מחודש ?
  האם לא חשוב כ"כ מה עשו איתו בעבר והחידוש שעשו לו פתר את כל הבעיות ?

 3. היי יוסי, תוכל להגיד לי האם כדאי לי מחשב של אסוס x507 i7 8G BRAM ו256SSD ?
  ללימודים? ויש לי תקציב גבוה למחשב נייד.

 4. תמונת פרופיל של Efraim Lavi

  יוסי שלום רב.
  ראשית אני מודה לך בשמי ובשם כלל החברה שמשתמשים בשירותיך האדיבים.
  אני מרבה לשחק במחשב. כעת יש לי מחשב שהיה טוב מאוד לזמנו:
  מעבד I7= 950. 3.07 GHZ זכרון רם 6GB
  לוח אם של ASUS- P6X58D PREMIUM.
  כרטיס מסך – NVIDIA GEFORCE GTX 780 4GB
  ספק – S-SEASONIC 850AM
  היות והחומרה התיישנה וקשה להעלות בה משחקים חדשים הייתי מודה לך מאוד אם היית עוזר לי בבחירת החומרה בלבד שכן אני מתמצא בהרכבת מחשבים אבל לא כל כך בהתאמת חומרה להם. הסכום שאני מקצה בעבור החומרה שאני זקוק לה הוא כ- 5000 ש"ח פחות או יותר.
  אני זקוק ל:
  לוח אם, מעבד, זכרונות, וכרטיס מסך,
  אודה על תגובתך.
  בכבוד רב אפי.

 5. שלום
  רציתי לדעת מה ההבדל בין i7-10510U לבין i7-1065G7
  תודה

 6. היי,
  נהניתי לקרוא את הפוסט המחכים 🙂
  אני סטודנטית לפני קניית מחשב, ואשמח לקבל תשובה –
  מחשב נייד לצורך תכנות (ועבודות גרפיקה קלילות – לא חובה)
  האם מחשב של ASUS עם מעבד intel i5-8250
  SSD בגודל של 256 GB
  8GB RAM
  מתאים לצרכים?
  והאם מומלץ לשדרג ל – 24GB RAM (תוספת של 300 ש"ח)

 7. שלום רב.
  ברצוני לקנות מחשב גיימינג, שיוכל להריץ הרבה משחקים וגם תוכנת עריכה והקלטה, האם i5 יספיק לי? ואם לא, על איזה מעבד אתה ממליץ?

 8. תמונת פרופיל של יוחנן שמעון
  יוחנן שמעון

  שלום יוסי
  מכל האמור אתה יכול להגיד בהערכה זהירה בכמה מהיר אי7 לעומת אי3.
  בכמה מהיר יותר אי9 לעומת אי7 או אי3.
  אני יודע שזה תלוי ותלוי אבל בתאוריה וגם במציאות כיום אי9 מהיר מכולם.
  מהי יחסי המהירויות בתאוריה ביניהם. הרי חברת אינטל לא תייצר מעבד חדש
  שהוא לא יותר מהיר בעיבוד מקודמיו והשאלה היא בכמה האם יש מידע על כך.
  בכבוד רב.
  דר יוחנן שמעון

 9. תמונת פרופיל של מנחם

  שלום
  יש לי עכשיו בהזדמנות מבצע בארגון המורים על מחשב של דל מעבד I3
  הצרכים שלי ושל אשתי הם-
  בעיקר לימוד תורה מתוכנת תורת אמת ללא אינטרנט,
  וכן גלישה באינטרנט מיילים קניות חדשות וכדומה
  וכן זום
  וכן שימוש בתוכנות כמו וורד, אקסל, המרה של סרטונים לאודיו ולעיתים כתיבת תווי מוזיקה בפינהלה וכדומה
  האם אתה חושב שמחשב כזה יענה על הדרישות?
  וכן האם בהמשך הוא יתאים לתוכנות כמו קיובייס?
  זה המפרט
  דגם: Vostro Notebook 3501
  מק"ט: V3501-111-B
  גודל תצוגה: 15.6"
  רזולוציית תצוגה: 15.6-inch HD (1366 x 768) Anti-glare Non-touch Display Narrow Border
  מעבד: 10th Generation Intel® Core™ i3-1005G1 Processor (4MB Cache, up to 3.4 GHz)
  זיכרון: 8GB
  אחסון: 256GB M.2 MVME SSD
  מערכת הפעלה:Windows 10
  כרטיס גרפי: Intel® UHD Graphics
  קישוריות: 802.11ac 1×1 WiFi and Bluetooth
  משקל המוצר: החל מ-2 ק"ג
  סוג הסוללה: 3-Cell Battery, 42WHr (Integrated)
  צבע: שחור
  אחריות: האחריות לתקופה של שנה אחת ( 12 חודשים ) ממועד אספקת המחשבים.

  •כולל תוכנות Office + Windows ורישיונות הפעלה
  תודה
  אשמח לקבל את התגובה שלך למייל

 10. שלום יוסי
  מממש נהנתי מהפוסט הזה, תודה רבה
  לא ראיתי שהתייחסת למעבדים עם האות G
  כמו למשל: I3 – 1115G4.
  האם זה יכול לספק אותי כשהשימוש שלי הוא רק מייל, גלישה באינטרנט, ושימוש
  ב-WORD ?
  אשמח לתשובה ישירות למייל שלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


דילוג לתוכן