אתונה

אתונה היא עיר הבירה של יוון והעיר הגדולה ביותר בה ואחת מערי הבירה הגדולות באירופה. הלכתי לא מעט ברחובות העיר אתונה ואני מכיר כמעט את כל כולה, את אזורי התיירות שלה וגם את האזורים הלא מתויירים שלה.

העיר מהווה יעד מרכזי גם עבור מטיילים ישראלים שרוצים להגיע לאחד מהאיים היוונים. רוב המעבורות אל האיים יוצאות מנמל פיראוס שהוא הנמל המרכזי של יוון. זוהי עיר הניתן להנות ממנה בכל עונות השנה, גם בקיץ וגם בחורף.

עבורי החוויה הגדולה באתונה הייתה הביקור בטברנות המקומיות והמפגש עם חבריי המוזיקאים היוונים, איתם שרתי וניגנתי. אני מחובר כל כך לתרבות ולמוזיקה היוונית ועבורי אישית זו החוויה האמיתית, יותר מאשר ביקור בכל אטרקציה, חוף ים או יעד תיירותי אחר.

זמן הטיסה לאתונה מנתב"ג עומד על בערך כשעתיים. הנחיתה היא בנמל התעופה הבינלאומי של אתונה אלפתריוס וניזלוס שנמצא ליד העיירה ספאטה. זהו אחד מנמלי התעופה המרכזיים והעמוסים באירופה. נמל התעופה החל לפעול בשנת 2001 לאחר שהחליף את קודמו.

טיסות אני ממליץ לחפש ולהזמין בצורה עצמאית באתר SkyScanner (באנגלית) שהוא מנוע חיפוש לטיסות המרכז מספר חברות תעופה, דרכו תוכלו למצוא טיסות זולות. מנוע חיפוש נוסף לטיסות הקיים בשפה העברית תוכלו לראות בעמוד טיסות ליוון באתר העולם היווני.

באתונה יש תחבורה ציבורית מעולה וקל להתנייד בה גם ללא רכב. אני הייתי אומר אפילו שברכב קשה יותר להתנייד בעיר מאשר בהליכה רגלית עקב פקקי התנועה ומציאת חניה וגם אני אישית מעדיף לסקור אזורים רגלית במיוחד כאשר מדובר בשכונות המרכזיות בהם יש רצף של חנויות ומקומות רבים לעצירה וביקור.

לכן אני חושב שמאוד חשוב לבחור מלון במיקום טוב בעיר, זה מייתר את הצורך בלשכור רכב וגם מקצר את הזמן והטרטור בלהשתמש בתחבורה ציבורית כאשר אפשר לעשות הליכה רגלית ולגלות את רחובות העיר.

מנמל התעופה באתונה, זמן הנסיעה אל מרכז העיר הוא כ-40 דקות ברכב או מונית. אם אתם לוקחים את קו המטרו אז זמן הנסיעה בערך יהיה קצת פחות משעה. אני מעולם לא שכרתי רכב באתונה ועשיתי את הנסיעה באמצעות שימוש בתחבורה הציבורית (אוטובוסים ומטרו) וגם בהליכה רגלית.

אתונה

השכונות המרכזיות של אתונה הם פלאקה, מונאסטיראקי ו-קולונאקי. משם תוכלו להגיע לכל מקום בעיר. קל להגיע אל האקרופוליס והמוזיאון, אזורי הקניות הראשיים בהם רחוב ארמו וגם משם תוכלו לקחת בקלות מטרו ולהגיע אל האזורים האחרים באתונה.

יש שכונות מהם תרצו להימנע ובטח שלא ללון בקרבתם. הייתי אומר כי לא רק מדובר בשכונה עצמה אלא באזור בשכונה. יש אזורים בטוחים ויש כאלה שפחות נעימים לשהות וללכת בהם במיוחד לא בשעות הלילה המאוחרות. אני אמליץ לכם להימנע מלשהות בשכונת אקסרכיה וכיכר אומוניה ולנקוט בזהירות בחשכה, אלו מקומות שעדיף לא לבקר בהם במיוחד לא בטיול הראשון שלכם באתונה.

כתבתי טיפים למטיילים שיכולים להועיל לכם לטיול שלכם באתונה

בשכונת אקסרכיה תוכלו להבחין כי רוב קירות המבנים מכוסים בגרפיטי. ההרגשה של ביקור בשכונה היא די מוזרה ויש בה תחושה שהשכונה מנותקת לגמרי משלטון. נערכות בה מעת לעת הפגנות והיא מוקד משיכה לפשע. יש מטיילים שלמרות כל זאת דווקא אוהבים את הביקור בשכונה והצפייה בקירות הגרפיטי, אותם הם רואים כאמנות ואף מדריכי תיירות שלוקחים תיירים לצפות בקירות הגרפיטי ומתייחסים אליהם כאל אטרקציה תיירותית.

רוב קירות המבנים באתונה מכוסים בגרפיטי, למעשה, לא רק באתונה, גם ברחובות סלוניקי נחשפתי לזה וזה דבר די נפוץ ועבורי גם מטריד. אני רואה את זה כזוועה. יש הבדל בין ציורי קיר לגרפיטי. אמנות נעשית בצורה מסודרת ומאורגנת עם אישור בעלי הנכס ולא בצורה של השחתה של רכוש פרטי וציבורי ובכלל במקרים רבים מדובר בכתובות שנאה ולא בהכרח בהבעה חיובית.

מעבר לזה שיש השלכה סביבתית רעה של הגרפיטי מהגז המזיק במכלי הספריי והרעילות הקיימת בחומרים אלו. בנוסף לנזק הכלכלי שנגרם מהם גם זה הישיר בו נאלצים הרשויות ובעלי המבנים להסיר כתובות גרפיטי וגם מהנזק הנגרם לעסקים וחנויות שגורמות להם להפסיד לקוחות פוטנציאלים.

מה שיותר מוזר, שנתקלתי בחנות גרפיטי ייעודית באתונה המוכרת את מכלי הספריי. לדעתי האישית היו צריכים למנוע זאת כי זה מעודד אנשים לעשות זאת. אני חושב שמדובר בנזק סביבתי וחברתי שיש לאסור עליו ולהחמיר בפיקוח וענישה עליו. בדיוק כמו בסינגפור וארצות אחרות שהצליחו בכך.

מלונות מומלצים באתונה

בחרתי להיות במלון אליה ארמו בדירוג 4 כוכבים הנמצא ברחוב ארמו בלב אתונה. עבורי מלון זה היה מעולה גם מבחינת המיקום וגם מבחינת השירות. בתקציב קצת יותר גבוהה יש את מלון אלקטרה מטרופוליס בדירוג 5 כוכבים הממוקם צמוד אל שכונת הפלאקה.

דאגתי לערוך מחקר מקיף של כלל המלונות באתונה תוך התמקדות באזורים המרכזיים והראשיים שיתאימו לרוב המטיילים להיות קרובים אל כלל האטרקציות והמקומות שהעיר מציעה למבקריה. כאשר אני פוגש אנשים שביקרו ביוון ובאתונה בפרט אז אני נוהג לשאול באיזה מלון היו ואיך הייתה החוויה שלהם.

מעבר לזה, אני גם נמצא בקשר עם מקומיים שחלקם עובדים בבתי מלון ויכולים לספק לי מידע עדכני רלוונטי על האיכות והשירותים של כל מלון. גם מלון שקיבל דירוג המלצות טוב (מעבר לכוכבים) יכול להיות לו את החסרונות שלו, שתיירים מסוימים לא מודעים להם אפילו.

ראו מלונות מומלצים באתונה, רשימה זו נבחרה בקפידה לאחר סקירה מקיפה שערכתי של כל בתי המלון באתונה ולאחר ידע והכרות עם מעמיק עם העיר. ישנם אתרים ובלוגרים רבים הנותנים המלצות למלונות אך רובם מסתמכים על דירוג הכוכבים של המלון ומתעלמים מהאיכות של המלון בפועל ומיקומו.

לכן אם אתם מחפשים מלון באתונה אז השלב הראשוני הוא לבקר בעמוד ההמלצות למלונות באתר האינטרנט שלי ובאתר העולם היווני. זה גם תקף למלונות ביעדים אחרים ביוון. ראו המלצות למלונות ביוון ומשם תוכלו להגיע אל העמודים הרלוונטיים ביעד שלכם.

מקומות בהם כדאי לבקר באתונה

אם אתם מטיילים לראשונה באתונה אז חובה עבורכם לראות את האקרופוליס המתנוסס על ראש הגבעה וניתן לראות אותו מכל מקום בעיר. אמליץ לכם גם לבקר במוזיאון אקרופוליס הנמצא בצמוד אליו ומציג את ההיסטוריה של יוון עם מוצגים עתיקים ומרשימים.

תוכלו להזמין סיור מודרך בו כלול גם כרטיס הכניסה לאתר אקרופוליס ולמוזיאון. כאשר אתם מזמינים כרטיס מראש זה יחסוך לכם זמן וטרחה מלהמתין בקופות. את הסיור תוכלו להזמין דרך הקישור הבא (באנגלית).

בכיכר סינטגמה, שהיא הכיכר המרכזית של אתונה, תוכלו לצפות בטקס ההחלפה של החיילים. בסביבת הכיכר יש סניפים של TGI Fridays, מקדונלד'ס ושל גודיס בורגר (Goody's Burger), הם נוטים להיות עמוסים וצפופים. יצא לי כמה פעמים לוותר רק בגלל העומס והתור הארוך.

אם אתם חובבי שופינג אז אתונה היא בהחלט המקום עבורכם במיוחד אזור כיכר סינטגמה ממנו תוכלו להגיע אל רחוב ארמו הכולל מגוון חנויות אופנה ובמרחק הליכה קצר גם אל רחוב ווקורסטיו (Voukourestiou) שלאורכו תמצאו מגוון מותגי יוקרה ביניהם לואי ויטון, ראלף לאורן ועוד.

במונאסטיראקי ישנו שוק פשפשים הדומה לשוק הפשפשים בתל אביב בו ניתן למצוא מגוון פריטים עתיקים, מזכרות, בגדים וחנויות שונות לאורכו בהם גם גלידריות, בתי קפה ומסעדות.

הקניון של אתונה נמצא בשכונת מארוסי בחלק הצפוני של העיר אתונה. אליו תוכלו להגיע באמצעות הקו הירוק של המטרו שהוא קו מספר 1 והתחנה הסופית של הקו מגיעה אל שכונת קיפיסיה בה גם תוכלו למצוא חנויות בוטיק וחנויות אופנה של המותגים הבינלאומיים יחד עם מגוון מסעדות, בתי קפה ומאפה.

מקומות לביקור על פי העונה

מכיוון שאתונה היא יעד אטרקטיבי לאורך כל עונות השנה, בעונת הקיץ החמימה בה ניתן להנות משחייה בחופים ושייט על האיים הסמוכים, וגם בעונת החורף בה ניתן להנות מרחובות וחיי לילה פעילים במיוחד בתקופת הכריסמס.

חילקתי את המקומות עליהם אמליץ על פי מזג האוויר והעונה בה אתם צפויים לבקר באתונה. המקומות ההיסטוריים שהזכרתי מעל ביניהם האקרופוליס, מוזיאון אקרופוליס והאתר הארכאולוגיים בעיר וסביבתה מתאימים לביקור בכל עונות השנה. בחורף אפילו יש זמנים בהם הכניסה היא חופשית או במחיר מוזל.

מקומות המתאימים לביקור בעונת הקיץ

בשכונת פאליאו פאלירו נהנתי לטייל בפארק המתחבר למרינה של פליסבוס. יש שם מגוון מסעדות וחנויות שונות. אני אכלתי ב-TGI Fridays שמציעים מגוון מנות מהמטבח האמריקאי בהם צ'יפס, סלטים וקינוחים שונים. משום מה שמתי לב שהמחיר בסניף הזה יקר יותר מאשר בסניפים האחרים שלהם באתונה.

שכונת קיפיסיה היא גם שכונה שנעים להסתובב בה ויש בה לא מעט מסעדות ובתי קפה אך היא מרוחקת ממרכז העיר ונמצאת במרחק של כחצי שעה נסיעה.

בקו החוף של אתונה, שכונת ווליאגמני היא ללא ספק בעלת החופים הטובים (וגם היקרים ביותר). ווליאגמני נחשבת לריביירה של אתונה. מעבר לזה שיש את אגם ווליאגמני שהוא אחת האטרקציות המרכזיות והפופולאריות באזור. ראו עמוד חופים מומלצים באתונה באתר העולם היווני.

מקומות המתאימים לביקור בעונת החורף

אתונה היא עיר הפעילה ושוקקת חיים גם בעונת החורף. עבורי אתונה היא אטרקטיבית בכל עונות השנה אבל בדרך כלל אעדיף לבקר באתונה לרוב בחודש נובמבר בו מזג האוויר הוא נפלא, לא חם מידי וגם לא קריר וגם אין עומס וצפיפות. הטמפרטורה עדיין טובה להליכה רגלית ברחובות העיר.

בתקופת הכריסמס, לקראת סוף חודש נובמבר ותחילת דצמבר, תתחילו לראות ברחבי העיר קישוטים ותאורות רחוב לקראת חג המולד. בכיכר סינטגמה מוצב עץ כריסמס ענקי ויש מגוון אירועים, דוכנים ופעילויות גם לילדים.

מקום נוסף בוא כדאי לבקר הוא מתחם טכנופוליס בשכונת גאזי בו כל שנה מתקיים פסטיבל הנקרא "מפעל הכריסמס" המכיל פארק שעשועים עם מגוון דוכנים ופעילויות למבוגרים וילדים.

היכן לאכול באתונה

באתונה תוכלו למצוא מגוון מסעדות וגם סניפים של רשתות מזון בינלאומיות. תוכלו למצוא מספר סניפים של TGI Fridays, רשת המזון האמריקאית שמציעה מגוון ארוחות טעימות. יש להם גם סניפים נוספים באתונה בשכונות קולונאקי, גליפאדה, קיפיסיה, אמבלוקיפי וגם בכיכר סינטגמה. משום מה, שמתי לב שהמחיר יקר יותר בסניף המרינה של פליסבוס אבל אותו הכי אהבתי במיוחד בישיבה מול המרינה. ביום שישי המחיר זול יותר, כנראה שזה מסביר את שמם.

גם למקדונלד'ס ו-KFC יש סניפים ברחבי השכונות באתונה. הסניף של מקדונלד'ס ליד כיכר סינטגמה נוטה להיות עמוס וצפוף והיה פעמים שוויתרתי.

במונאסטיראקי מול רחוב ארמו תמצאו את Meat the Greek מעין מסעדה בסגנון טייק אווי המגישה מנות שונות בהם מאכלים יוונים מסורתיים וגם מנות אמריקאיות. המחירים די סבירים והשירות היה טוב. אני אהבתי וממליץ.

יש לא מעט טברנות טובות המגישות מאכלים יוונים מסורתיים וגם תוכלו להנות בהם ממוזיקה יוונית טובה. בין הטברנות עליהם אוכל להמליץ הם קוטילי קפה (Kotili Kafe) הנמצאת במונאסטיראקי. טברנה נוספת היא קלימטריה (Klimataria), הנמצאת במרחק כמה רחובות משם, טברנה מאוד ותיקה בה הופיעו לא מעט אמנים יוונים גדולים ואחת האהובות עליי באתונה. ראו המלצות נוספות בעמוד טברנות מומלצות באתונה באתר העולם היווני.

נכתב על ידי:

יוסי אהרון

יוסי אהרון

בלוגר; בעלים ומייסד של העולם היווני. מוזיקאי, זמר, קלידן, מעבד מוזיקלי ונגן בוזוקי וירטואוז המתמחה בז'אנר היווני. בעל ידע והכרות רבה עם התרבות, השפה, המוזיקה היוונית ותחום התיירות ביוון. קראו עוד »

7 תגובות על “אתונה”

 1. תמונת פרופיל של גלית
  גלית

  תודה על ההמלצות. אוהבת את הכתיבה שלך.

 2. תמונת פרופיל של אבי
  אבי

  מה דעתך על מלון רויאל אולימפיק? לא ראיתי אותו בהמלצות, מתלבט בינו למלון אלקטרה פאלאס

  1. תמונת פרופיל של יוסי אהרון
   יוסי אהרון

   יש סיבה שמלון רויאל אולימפיק לא נכלל בעמוד ההמלצות באתר העולם היווני. אמנם המלון הוא בעל דירוג של 5 כוכבים ונמצא במיקום מרכזי יחסית אבל אלו הם לא הפרמטרים היחידים מבחינתי כדי להמליץ על מלון, גם לא הפופולאריות שלו.

   יש לזכור כי המלצות הם דבר דינמי שיכול להשתנות מעת לעת. אם בעבר היה זה מלון שהייתי יכול לדרג אותו כאחד המלונות הטובים באתונה אז כיום הוא פחות כי ישנם מלונות טובים יותר וזאת בשקלול של השירות, המחיר והמיקום יחדיו. אז נכון לעכשיו מצאתי לנכון לא לכלול אותו בעמוד ההמלצות למלונות באתונה, לא כי הוא מלון לא טוב אלא כי יש מלונות עדיפים על פניו שנותנים שירות טוב יותר, נמצאים במיקום טוב יותר ומהם מטיילים מרוצים יותר וזאת על פי הביקורות וממה שאני חווה ושומע אישית ממטיילים ומקומיים העובדים במלונות באתונה.

   לגבי שאלתך, אני אמליץ לבחור במלון אלקטרה פאלאס או מלון אליה ארמו שנמצא במרחק הליכה קצר ממנו. אם יש לך את התקציב ותהיה מעוניין במלון 5 כוכבים אז אמליץ ללא ספק על מלון אלקטרה מטרופוליס. כל המלונות שהמלצתי עליהם נמצאים במיקום טוב יותר לדעתי ממלון רויאל אולימפיק ובמרחק קצר יותר מהאזורים הראשיים של אתונה בהם נמצאים האטרקציות המרכזיות של העיר.

 3. תמונת פרופיל של יעל
  יעל

  תודה! ההמלצות שלך עזרו לנו להחליט על מלון מתאים עבורנו. הקמת אתר מדהים על יוון.

  1. תמונת פרופיל של יוסי אהרון
   יוסי אהרון

   שמח לשמוע. חופשה מהנה!

 4. תמונת פרופיל של גאולה שטיינברג
  גאולה שטיינברג

  אני ממליצה על מלון אלקטרה מטרופולין נקי נעים אדיבים ואיכותי חדרים נקיים המלון נמצא ממש במרכז דקת הליכה לפלקה ברחוב מטרופולין ארוחת בוקר עשירה ומגוונת ממליצה מגיעה אל המלון כל נסיעה אורחת קבועה

 5. תמונת פרופיל של הדר לוגסי
  הדר לוגסי

  היי
  אשמח להמלצה לכריסמס וסילבסטר האם כדאי להגיע בתאריכים 27.12-1.1? או לפני ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


דילוג לתוכן