חיישני TPMS

TPMS היא מערכת לניטור לחץ אוויר בצמיגים שקיימת כיום כמעט בכל רכב. המערכת מודדת את לחץ האוויר בכל צמיג ומשדרת נתונים אלה למחשב הרכב. אם לחץ האוויר יורד מתחת לרמה מסוימת, נדלקת נורית אזהרה בלוח המחוונים.

מערכת זו חיונית לשמירה על בטיחות הנהג והנוסעים, ומסייעת במניעת תאונות כתוצאה מלחץ אוויר לא תקין בצמיגים. לחץ אוויר נמוך בצמיגים עלול לגרום לאיבוד שליטה על הרכב, להחלקה ולפנצ'רים.

חשיבות מערכת ה-TPMS

נהיגה עם צמיגים בלחץ אוויר נמוך עלולה להיות מסוכנת ולגרום ל:

 • פגיעה בשליטה ברכב: צמיגים לא מנופחים כראוי פחות יציבים, מה שעלול להקשות על השליטה ברכב, במיוחד בעת בלימה או פנייה.
 • הגדלת הסיכון לתקרים: צמיגים בלחץ אוויר נמוך יותר נוטים יותר להיתקע.
 • בלאי מוגבר של הצמיגים: צמיגים לא מנופחים כראוי נשחקים מהר יותר.
 • צריכת דלק מוגברת: צמיגים בלחץ אוויר נמוך גורמים למנוע לעבוד קשה יותר, מה שמוביל לצריכת דלק גבוהה יותר.

איך עובדת מערכת ה-TPMS

ישנם שני סוגים עיקריים של מערכות TPMS:

 • מערכת TPMS ישירה: מערכת זו משתמשת בחיישנים המותקנים בתוך כל אחד מצמיגי הרכב. חיישנים אלו מודדים את לחץ האוויר ומשדרים את המידע באופן אלחוטי למחשב הרכב.
 • מערכת TPMS עקיפה: מערכת זו משתמשת בחיישנים המותקנים במערכת ABS (מערכת למניעת נעילת גלגלים) של הרכב. חיישנים אלו מודדים את מהירות הסיבוב של כל גלגל. אם מהירות הסיבוב של גלגל מסוים יורדת, ייתכן שזה נובע מלחץ אוויר נמוך בצמיג.

כיצד ניתן לדעת אם יש לי מערכת TPMS ברכב?

תוכלו לבדוק אם יש לכם מערכת TPMS ברכב על ידי בדיקת ספר הרכב שלכם. ספר הרכב יכיל מידע על אופן פעולת מערכת TPMS ועל אופן איתור נורית האזהרה של המערכת.

אם יש לכם בלוח המחוונים נורית אזהרה של סמל של צמיג עם סימן קריאה אז זוהי נורת אזהרה של מערכת ה-TPMS. נורית זו תידלק אם לחץ האוויר באחד מצמיגי הרכב יורד מתחת לרמה המומלצת.

מערכת TPMS אפטר מרקט

מערכת TPMS עם חיישנים

אם אין לכם את זה ברכב, ניתן להתקין מערכת TPMS אפטר מרקט ברכבים שלא צוידו במערכת כזו מהיצרן. המערכת תכלול מסך שיציג את לחץ האוויר ובחלק מהמערכות גם את הטמפרטורה של כל צמיג ברכב.

אמליץ על מערכת E-ACE, זוהי מערכת TPMS חיצונית שנטענת סולארית עם 4 חיישנים חיצוניים המציגה על גבי המסך את לחץ האוויר והטמפרטורה של כל גלגל ברכבכם. את המערכת תוכלו להתקין בעצמכם, רק להניח את המכשיר על הדשבורג ולהחליף את פקקי הונטילים בגלגלים שלכם לחיישנים שמגיעים עם המערכת. תוכלו להזמין את המערכת באליאקספרס בקישור הבא, בחרו בדגם K01 עם החיישנים החיצוניים.

קיים גם דגם עם חיישנים פנימיים המותקנים בתוך הצמיגים. היתרון במערכת זו שהיא יותר מדויקת, עמידה וגם הסוללות הפנימיות בהן מחזיקות כ-5 שנים, לאורך חיי הצמיג. אבל כאן יש צורך לפנות לפנצ'ריה על מנת להתקין את החיישנים שמגיעים עם המערכת בכל צמיג וצמיג. את המערכת תוכלו להזמין בקישור הבא, בחרו בדגם K02 בעמוד המוצר.

ישנה גם מערכת TPMS נוספת המתחברת אל מסך המולטימדיה הקיים שלכם ברכב. המערכת כוללת 4 חיישנים ומשדר עם חיבור USB המתחבר אל מערכת המולטימדיה. המערכת נמכרת בשני דגמים, הדגם הראשון כולל חיישנים חיצוניים והדגם השני חיישנים פנימיים אשר יש להתקין בתוך הצמיג. קישור לעמוד המוצר באליאקספרס.

הצטרפו אל קבוצת הפייסבוק המוסך הוירטואלי בה תוכלו לשאול שאלות בנוגע לכל בעיה או תקלה ברכבכם.

נכתב על ידי:

יוסי אהרון

יוסי אהרון

בלוגר; מתכנת ואיש מחשבים; בעלים של רכב פיג'ו וחובב המותג בעל הכרות עם כמעט כל דגמי פיג'ו ומנועיהם השונים. הכרות נרחבת עם כלי דיאגנוסטיקה ואבחון תקלות. קראו עוד »

2 תגובות על “חיישני TPMS”

 1. תמונת פרופיל של ארז
  ארז

  שלום יוסי, תודה על המאמר. המערכת עם החיישנים החיצוניים מגיעים יחד עם סוללות? לכמה זמן הם מחזיקות?

  1. תמונת פרופיל של יוסי אהרון
   יוסי אהרון

   שלום ארז,
   מערכת ה-TPMS עם החיישנים החיצוניים (דגם K01) מגיעה יחד עם סוללות מובנות בחיישנים ובנוסף זוג סוללות נוספות להחלפה במידת הצורך. הסוללות בחיישנים החיצוניים מחזיקות כשנתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


דף הבית » חיישני TPMS
דילוג לתוכן